/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a2609112-jpg1/
/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a48924152-jpg/
/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a14600961-jpg/
/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a47875414-jpg/
/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a31634082-jpg1/
/album/fotogalerie-protzena-prehrada/a2917623-jpg2/

Poloha na mapě

Protržená přehrada Bílá Desná - Desná

Prohlédněte si trosky po přehradě na Bílé Desné, které zůstávají nehybným mlčenlivým svědkem neštěstí v roce 1916.

Protržená přehrada

     

Zdroj: panoramio.com

Katastrofické následky

Protrženou přehradu najdete v nadmořské výšce 806 m na řece Bílá Desná. K osmdesátému výročí protržení byla vyhlášena za kulturní památku – stalo se tak v roce 1996. K výstavbě přehrady došlo během let 1912 -1915. Bohužel, za pouhých deset měsíců došlo k protržení a zaplavení obce Desná s katastrofickými následky – smrt 65 lidí, úplné zničení 33 domů a 69 vážně poškozených obydlí. K protržení došlo ve válečném roce 1916 – tragický den připadl na 18. září. Stalo se tak během odpoledne za jinak slunečného dne a k pohromě stačilo několik málo minut. První světová válka byla nejspíše i důvodem, proč se na stavbě šetřilo. Samotný projekt byl chybný a technologická výstavba rovněž. Na smuteční mši přijely do Desné tisíce lidí.

 

Zimoviště netopýrů

V obci si můžete připomenout událost díky pamětnímu kameni, který sem kdysi přivalila voda. V místě nyní stojí zbytky hráze, šoupátková věž a uzavřená podzemní štola, která se stala zimovištěm netopýrů. Na západním konci najdete přepadovou kaskádu, korytem můžete bez problémů projít, protože zde již roky vládne sama příroda.

 

Kudy k protržené přehradě a k památnému balvanu?

Protržená přehrada leží na trase žluté turistické značky, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a směrem k Mariánskohorským Boudám. Jedná se pěší výlet přírodou, takže si nezapomeňte vzít občerstvení s sebou. K balvanu vás přivede cesta od nádraží v Desné. Přejdete most přes Bílou Desnou, u kina se dáte vlevo a dojdete k balvanu, nad kterým se sklání smuteční vrby.

 

TIP NA VÝLET

Výlet k protržené přehradě spojte s návštěvou osady Jizerka. Bývalá sklářská osada se rozprostírá pod vrchem Bukovcem. V budově bývalé školy je umístěno muzeum, které vám dá nahlédnout do historie této oblasti, zajít můžete do Hnojového domu, kde se nachází muzeum kuriozit a pochutnat si můžete v bývalé brusírně skla, tak zvané Pyramidě ve které se zrodila první restaurace této malebné osady.

Zdroj: mapy.cz