/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-06-jpg/
/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-08-jpg/
/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-05-jpg/
/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-09-jpg/
/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-01-jpg/
/album/fotogalerie-vetrny-mlyn-jindrichovice-pod-smrkem/mlyn-02-jpg/

Poloha na mapě

Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem - Jizerky

Neváhejte si prohlédnout jediný funkční větrný mlýn v Jizerských horách, kde můžete shlédnout i expozici o větrných mlýnech.

Větrný mlýn

     

Nejmladší mlýn

Nejmladší atypický mlýn v České republice najdete v Libereckém kraji v obci Jindřichovice pod Smrkem. Jedná se o novodobý, funkční objekt bez památkové ochrany, který vznikl v roce 2002. Najdete ho na soukromém pozemku v nadmořské výšce 395 m.

 

Pečení chleba

O vznik se zasloužilo občanské ekologické sdružení Lunaria, manželé Vlkovi postupně budují ekologickou vesničku. Mlýn je stavebně kombinací holandského zděného mlýna a mlýnku s větrnou turbínou. Zařízení na mletí sem bylo dovezeno z Tošanovic blízko Frýdku-Místku. Funkčnost dokazují sami manželé Vlkovi, kteří zde melou vlastními silami vypěstované a vymlácené obilí a následně pečou i chléb.

 

Kontakt

Občanské sdružení Lunaria
463 66 Jindřichovice 12
tel.: +420 482 321 560+420 482 321 560, +420 605 345 467+420 605 345 467

 

Tip v okolí

Větrný mlýn najdete na trase naučné stezky Okolím Jindřichovic. Stezka začíná v Jindřichovicích pod Smrkem a provede vás okolím na trase dlouhé 12 km. Díky různým zkratkám si ji ale můžete zkrátit na pouhé 4 km. Začněte před Muzeem života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí a vydejte se okolím, kde si cestu můžete zkrátit díky zkratkám. Skončíte opět u muzea. Na trase uvidíte Resslovu vilu, údolí Jindřichovického potoka, větrný mlýn, větrné elektrárny. Na výšlap za poznáním se mohou vydat pěší i horští cyklisté.

 

Okolím Jindřichovic mapa

Zdroj: mapy.cz