/album/a1/trat-zubacka-5-jpg/
/album/a1/trat-zubacka-3-jpg/
/album/a1/trat-zubacka-1-jpg/
/album/a1/trat-zubacka-2-jpg/
/album/a1/trat-zubacka-7-jpg/
/album/a1/trat-zubacka-6-jpg/

Poloha na mapě

Železniční trať Zubačka - Tanvald - Harrachov

Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald – Harrachov vznikla mezi lety 1899-1902. Její koleje vedly krásnou přírodou a míjely mnohé zajímavosti.

Trať Zubačka

     

Nostalgie s „Kafemlejnkem“

Trať vedoucí z Tanvaldu do Harrachova je lemována mnoha zajímavostmi. Prochází pěti tunely, přičemž nejdelší z nich měří 940 metrů. Její součástí je dodnes dochovaná 4,43 km dlouhá dvoupásovou ozubnice, na sedmikilometrovém úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem s výškovým rozdílem 235 metrů, nejstrmější v České republice. Vydat se můžete na jízdu po ozubnicové trati na trasu z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Zažijete nostalgii ozubnicové lokomotivy a historických vozů, některé jízdy jsou v „režii“ parní lokomotivy nazývané „Kafemlejnek“, nejčastěji se však můžete setkat s lokomotivou „Rakušankou“, osobními vagony z 60. let 20. století, motorovým vozem tzv. „Singrovkou“ či třeba typickým historickým bufetovým vozem.

 

Návraty do nejlepších časů „Zubačky“

V budově bývalé železniční stanice Kořenov je umístěno Muzeum ozubnicové dráhy. Expozice vám prozradí řadu zajímavých informací týkajících se historie dráhy, technického provedení, provozu, strojů, které po ní kdy jezdily, okrajově se dotýká okolních železničních tratí. Spatřit zde můžete řadu exponátů, mezi nimi například modely ozubnic či ozubnicové dvojkolí a jeho uložení. Expozici doplňují fotografie a exponáty ze soukromých sbírek. Jen asi 300 metrů od kořenovského nádraží leží hotel Márt, s pěknou restaurací, letní terasou a vyhlášenou českou kuchyní.

Muzeum ZubačkaParní lokomotiva Kafemlejnek

Kudy za historií „Zubačky“?

Od obce  Desná  po silnici E65 do Kořenova, odkud se můžete k železniční stanici vydat procházkou po modré TZ. Jinak z Kořenova dál po této silnici směrem na Dolní Kořenov a Martinské údolí, u zastávky autobusů „Kořenov-odbočka“ zahnete prudce vlevo, cesta vás dovede až k nádraží. Možnost parkování přímo u nádraží.

 

Otevírací doba muzea

Duben soboty, neděle a svátky 10.00 – 17.00 hod. (pouze za pěkného počasí)
Květen soboty, neděle a svátky 10.00 – 17.00 hod.
Červen – září denně 10.00 – 17.00 hod.
Říjen soboty, neděle a svátky 10.00 – 17.00 hod.

 

Vstupné

Plné                        30,- Kč
Snížené (děti 6 – 12 let, důchodci)        20,- Kč

 

Nostalgické jízdy

Aktuální info vždy na webu www.zubacka.cz

 

Kontakt

Tel.:  722 076 627
E-mail: info@zubacka.cz
 www.zubacka.cz

 

 

TIP NA VÝLET

Po turistické značce od nádraží se můžete vydat k přehradní nádrži Souš. Cesta je dlouhá asi 6,5 km. Zdatnější turisté mohou zamířit od nádraží směrem pod vrch Bukovec, do osady Jizerka a po žluté značce pokračovat k protržené přehradě u obce Desná. Tato cesta měří asi 15 km.