/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-01-jpg/
/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-02-jpg/
/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-03-jpg/
/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-08-jpg/
/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-07-jpg/
/album/fotogalerie-chram-navstiveni-panny-marie/chram-panny-marie-05-jpg/

Poloha na mapě

Chrám Navštívení Panny Marie - Hejnice

Navštivte známé poutní místo Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnici a prohlédněte si boží muka a barokní sochy.

Chrám navštívení Panny Marie

Zdroj: panoramio.com

Hejnická Madona – „Mater Formosa“

Dvouvěžový chrám Navštívení Panny Marie patří k velmi známým poutním místům v oblasti Jizerské hory a je Národní kulturní památkou. Ve 14. století tady stál malý dřevěný kostelík, ten se postupným rozšiřováním stal významnou církevní památkou. K vysvěcení kostela došlo v září 1498 biskupem Janem ze Salhauzenu. Panství bylo delší dobu majetkem Biberštejnů, posléze ho vlastnil Ferdinand I., rod Redernů, Albrecht z Valdštejna,  Gallasové a Clam-Gallasové. Za Gallasů pocítil zejména nově zbudovaný barokní kostel v Hejnicích největší slávy – poutě přitáhli i několik set-tisíců věřících. Návštěvníci zde mohou spatřit dřevěnou gotickou plastiku Hejnické Madony – Panny Marie sličné (Mater Formosa) z roku 1380, Mariánský sloup z roku 1695, umělecké barokní sochy a boží muka. Dochovaná část původně velkého betlému libereckého malíře-samouka Josefa Siebera z dvacátých let 19.století je uvnitř chrámu k vidění v době vánoční. Před samotnou stavbou současného kostela byl zbudován a roku 1692 dokončen čtvercový klášter bratří františkánů, dnešní Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům.

 

Chrám Hejnice - interiérChrám Hejnice - interiér

Zdroj: mestohejnice.cz

 

Přístupnost

Autem pojedete z Liberce na Frýdlant silnicí I/13 do Mníšku, zde uhnete na Raspenavu a dále na Hejnice. Parkování před objektem. Vlakem se do Hejnic dostanete po trati Liberec – Frýdlant, v Raspenavě přestup do Hejnic. Autobus jede z Liberce přes Mníšek a Raspenavu. Vysoké autobusy od Liberce musí přes Stráž nad Nisou.

 

Provozní doba

  • Podle dohodnutých programů
 

Kontakty

Mezinárodní centrum duchovní obnovy, Klášterní 1, Hejnice, 463 62
Telefon: +420 427 360 211
E-mail: mcdo@mcdo.cz

 

Tip v okolí

Necelé dva kilometry od Hejnic se nachází známé Lázně Libverda. Pěšky se do městečka dostanete po červené turistické značce. Zde nezapomeňte navštívit Obří sud, příjemnou kolonádu nebo se projít po vyhlídkách v okolí města.

 

Z Hejnic do Lázní Libverda

Zdroj: mapy.cz