/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-17-jpg/
/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-15-jpg/
/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-20-jpg/
/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-8-jpg/
/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-2-jpg/
/album/fotogalerie-hrad-grabstejn/grabstejn-16-jpg/

Poloha na mapě

Hrad Grabštejn - Hrádek nad Nisou, Liberecko

Prohlédněte si jeden z nejstarších hradů v Čechách, který najdete v malebném údolí řeky Lužické Nisy v Hrádku nad Nisou.

Hrad Grabštejn, Hrádek nad Nisou

     

Na trojmezí

Na jeden z nejstarších hradů v Čechách se vydejte v Hrádku nad Nisou. Hrad a zámek Grabštejn leží cca 3 km od Hrádku a naleznete jej blízko trojmezí Polska, Německa a Čech. Od 2. poloviny 13. století až do šestnáctého se zde drželi pánové z Donína. Díky dluhům a dalším problémům se stal hrad majetkem dr. Jiřího Mehla ze Střelic, který se postaral o rozsáhlou přestavbu a rázem tady stálo reprezentační sídlo v renesančním slohu. O největší vylepšení se na hradu Grabštejn v dalším období postaral rod Clam-Gallasových.

 

Na co se můžete těšit?

Na Grabštejně si nejen můžete prohlédnout interiéry, hradní sklepení, ale i park s bylinkovou zahrádkou. Výhledů si můžete užít z hradních věží. V současnosti máte možnost absolvovat čtyři prohlídkové okruhy, z nichž vám nejdelší zabere jednu hodinu. Na co se můžete těšit? Například na renesanční kapli sv. Barbory s původními freskami a klenbami, na začátek tajné chodby, dřevořezby, sbírky nábytku i na řemeslné výstavy ve sklepení. V současnosti se zde pravidelně uskutečňuje mnoho kulturních akcí jako například: festival Worldfest, Grabštejnské létohrádky, koncerty, výstavy, rytířské turnaje a další.

 

Přístupnost

K hradu se dostanete autem, autobusem i vlakem. Automobilem jeďte po silnici ve směru Děčín - Liberec a odbočte na Hrádek nad Nisou, po 7 km uvidíte obec Grabštejn s hradem. Parkuje se v podhradí v obci Grabštejn. Vlakem po trase z Liberce do Hrádku nad Nisou a Zittau. Vystoupíte na železniční stanici Chotyně. Odtud půjdete po zelené turistické značce asi 1 km. Autobusem dorazíte na zastávku Chotyně, Grabštejn, U mlýna“ po trase z Liberce na Hrádek nad Nisou. Odtud se vydáte po žluté, pak po zelené turistické značce do vzdálenosti cca 500 m. cyklisté mohou využít trasu č. 3069.

 

Grabštejn hradní kapleGrabštejn letecký pohled

 

Provozní doba

Duben - říjen

9 - 17:00. V ponděl je zavřeno. Poslední prohlídka v červenci a srpnu začíná v 17 hodin. V květnu, červnu, září a říjnu je ustanoven poslední čas prohlídky na 16 hodin.

Lze se domluvit na prohlídce mimo provozní dobu a sezónu.

 

Vstupné

Hlavní okruh

  • Dospělí 100 Kč
  • Senioři, děti 6-15 let, studenti, držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P 70 Kč.
  • Děti do šesti let mají vstup zdarma.
  • Rovněž je možné zakoupit rodinnou vstupenku za 300 Kč pro dva dospělé a maximálně tři děti do 15 let.

 

Základní trasa

  • Dospělí 70 Kč
  • Senioři na 65 let, děti od 6 do 15 let a studenti za 45 Kč
  • Rodinné vstupné 180 Kč
 

Věž

  • jednotné vstupné 30 Kč
  • děti do 6 let zdarma
 
Kontakt
Správa SH Grabštejn, 463 34 Hrádek nad Nisou
Telefon: 482 724 301482 724 301
Fax: 482 724 208
E-mail: grabstejn@npu.cz

 

Tip na výlet

Návštěvu hradu a zámku Grabštejn můžete spojit s výjížďkou na kole. Přes Grabštejn vede trasa z Liberce až na trojmezí. Jízdu začněte v Krásné Studánce, která leží na kraji města Liberec. Vydáte se po zelené turistické značce do Bělidla, pak vzhůru do sedélka a dále po asfaltové cestě na severozápad dolů do Chrastavy. Odtud jeďte po silnici do Václavic, na hrad Grabštejn, na most do Chotyně. Tady se napojíte na cyklotrasu do Hrádku nad Nisou a po ní až k ranici, přes most, okolo koupaliště Kristýna a dál přes turistický přechod do Zittau.

 

Na Trojmezí

Zdroj: mapy.cz