/album/fotogalerie-stary-falkenburg/a96669681-jpg/
/album/fotogalerie-stary-falkenburg/a35323328-jpg/

Poloha na mapě

Starý Falkenburk - Heřmanice v Podještědí

Navštivte zříceninu hradu Starý Falkenburg, kde na vás zapůsobí mystická atmosféra dávné historie a překrásná místní příroda.

Starý Falkenburg

     

Zdroj: panoramio.com

Loupežnický úkryt

Zříceninu hradu Falkenburk najdete přibližně pět kilometrů na sever od Jablonného v Podještědí. Zbytky po středověkém hradu leží na vrchu Sokol v nadmořské výšce 592 m. K jeho vzniku se bohužel již nic nedovíte, protože žádné zprávy neexistují, první zmínka se pojí s rokem 1415 a majitelem Albrechtem z Donína. Hrad sloužil k obraně stezky z Čech do Žitavy. K dalším majitelům patřili husitský hejtman Jan Kolúch z Vesce a Mikuláš Sokol z Lamberka. Během své existence několikrát vyhořel a v roce 1467 byl pobořen Žitavskými. Od té doby se stal úkrytem pro loupežníky a chátral. Na místě dnes uvidíte pouze malé zbytky obvodové hradby, zděné základy hlavní budovy a zásobárnu vody – nepravidelně vytvarovanou jámu.

 

Otevírací doba

  • Starý Falkenburg je volně přístupný.

 

Tip v okolí

Projděte si naučnou stezku Sokol, začínající u odbočky k zřícenině Starý Falkenburg a která obchází vrchol kopce Sokol. Lesnická naučná stezka "Sokol" je věnována hospodaření v lesích Lužických hor. Informační tabule na zastávkách přibližují historický vývoj lesního hospodaření, seznamují s druhovým složením lesů a se současným způsobem hospodaření, ve kterém se střetává snaha o zlepšení přirozené druhové skladby lesa s požadavky na zachování hospodářsky významného podílu smrku.

 

Mapa NS Sokol

Zdroj: mapy.cz