/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-01-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-09-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-012-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-02-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-03-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lemberk/lemberk-04-jpg/

Poloha na mapě

Zámek Lemberk - Jablonné v Podještědí

Navštivte zámek Lemberk, kde na vás přímo dýchne atmosféra dávných časů, až si budete prohlížet černou kuchyni nebo Liebiegovské pokoje.

Zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí

     

Středověký hrad Löwenberg

Ve čtyřicátých letech 13. století byste místo zámku Lemberk mohli prohlížet středověký hrad Löwenberg, jehož dobu dnes připomínají jenom spodní části zdiva a několik prvků z hlavní věže. O proměnu na renesanční zámek se postarali Bérkové z Dubé či Pánové z Trachenberka. Páni z Bredy se v druhé polovině 17. století zasloužili o současný raně barokní vzhled. Od poloviny osmnáctého století již k žádným velkým rekonstrukcím na Lemberku nedošlo a pouze se Clam-Gallasové starali o udržování menšími opravami. Státním majetkem se stal Lemberk od roku 1945.

 

Dochované umělecké předměty

V současnosti se můžete projít dvěmi prohlídkovými trasami. Základní prohlídkový okruh zabere přibližně 50 minut a dozvíte se zajímavosti o histori a vývoji zámku, nábytku a různých dochovaných uměleckých předmětech. Dostanete se do zámecké kaple, černé kuchyně s otevřeným ohništěm, do bajkového sálu a různých pokojů. Na delší okruh potřebujete 70 minut a navíc k základní obhlídce uvidíte mezi jiným zámeckou zbrojnici, Liebiegovské pokoje nebo Zdislavinu světničku věnované oblíbené svaté Zdislavě.

 

Zdroj: zamek-lemberk.cz

 

Přístupnost

K Lemberku odbočíte z hlavní silnice ve směru Liberec – Děčín. Dostanete se sem autobusem i vlakem. Vede sem rovněž turistická značka. Placené parkoviště pro osobní automobily a autobusy leží 500 m od zámeckého areálu.

 

Provozní doba

Duben, říjen

  • soboty, neděle a svátky 9:00 - 15:00

Květen, červen, září

  • úterý až neděle 9:00 - 16:00

Červenec a srpen

  • úterý až neděle 9:00 - 16:00
 

Vstupné


I. okruh

  • dospělí 120 Kč
  • snížené vstupné 80 Kč
  • rodinné vstupné 320 Kč

II. okruh

  • dospělí 80 Kč
  • snížné vstupné stojí 60 Kč
  • rodinná vstupenka 220 Kč
 
Děti do šesti let v doprovodu dvou dospělých zdarma.

 

Kontakt

Adresa: Státní zámek Lemberk, Lvová 1, 47125 Jablonné v Podještědí
Telefon/fax: 487762305
Mobil: 723944322
E-mail: lemberk@npu.cz

 

Tip na výlet

Nedaleko zámku najdete tajemné místo, kde si můžete prohlédnout zbytky středověkého hradu Starý Falkenburg. Zřícenina leží na vrchu Sokol v nadmořské výšce 592 m. Během své existence několikrát vyhořel a v roce 1467 byl pobořen Žitavskými. Od té doby se stal úkrytem pro loupežníky a chátral. Na místě dnes uvidíte pouze malé zbytky obvodové hradby, zděné základy hlavní budovy a zásobárnu vody – nepravidelně vytvarovanou jámu.

 

pěší trasa z Lemberku na Falkenburk

Zdroj: mapy.cz