/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a50211627-jpg/
/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a50211733-jpg/
/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a50211550-jpg/
/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a75349135-jpg/
/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a81053433-jpg/
/album/fotogalerie-zricenina-hradu-hamrstejn/a75349143-jpg/

Poloha na mapě

Zřícenina hradu Hamrštejn - Machnín, Liberecko

Uprostřed krásné přírody Jizerských hor naleznete zbytky hradu Hamrštejn. Prohlédněte si toto místo s tajemnou atmosférou.

Hamrštejn

     

Zdroj: panoramio.com

Páni z Biberštejna

Volně přístupnou zříceninu hradu Hamrštejn naleznete v katastrálním úřadu Machnín. Kdysi se hrad vypínal na kopci nad řekou Lužickou Nisou na západ od města Liberec a strážil obchodní stezku do Žitavy. O založení se postarali v první polovině 14. století páni z Biberštejna, později ho získal hejtman Čapek ze Sán nebo pánové z Donína. Od začátku 16. století již nebyl vůbec obýván a postupně chátral a mizel před očima.

 

Přírodní rezervace

V současné době si můžete prohlédnout zbytky obvodové hradby, zdivo z jižní věže s okénkem, menší torzo severní věže. Kolem roste les. Celá oblast je přírodní rezervací Hamrštejn, která byla vyhlášena roku 1972. Je ojedinělá výskytem teplomilných druhů – naleznete zde dubhabřiny, suťový les, části lužního lesa nebo bučiny (květnaté a acidofilní). Ze živočichů tady žijí zmije, mloci a sýčkové. Z rostlin spatříte lilie zlatohlavé, zvonky, oměje, pižmovky nebo udatny lesní.

 

Tip na výlet

Návštěvu hradu můžete spojit s vyjížďkou na kole kolem Chrastavy měřící necelých 20 km. Cyklookruh začíná v Chrastavě a vy se cestou na Bílý Kostel, Kryštofovo Údolí a Andělskou horu můžete podívat do muzea hasičské techniky, na raně barokní kostel sv. Kryštofa, dřevěnou zvonici, domy lidové architektury a přenádhernou okolní krajinu.

 

Chrastava mapa

Zdroj: mapy.cz