/album/fotogalerie72/doza-k-hofrichter-jpg/
/album/fotogalerie72/muzeum-11-jpg/

Poloha na mapě

Městské muzeum - Rychnov u Jablonce nad Nisou

Městské muzeum v Rychnově u Jablonce nad Nisou svou expozicí připomíná bohaté tradice rychnovského malířství.

Muzeum Rychnov

     

Papier-mâché

Historie dvou zajímavých uměleckořemeslných odvětví, která se v Rychnově rozvinula, začíná koncem 18. století, kdy se úspěšný portrétista Johann Schöffel vrátil z cest po Evropě do domovské obce Rychnov a zahájil zde výrobu tabákových dóz a dalších předmětů z  hmoty zvané papier-mâché, které byly lakovány a zdobeny vykládáním a miniaturní malbou.

 

Tabákové dózy

Rychnov se stal v první polovině 19. století jedním z největších center tohoto uměleckořemeslného odvětví v Evropě. Rychnovská manufaktura Karla Hofrichtera nebo podnik Ignaze Schöffela a jeho synů sbíraly ocenění na výstavách včetně světových. V dobách největšího rozkvětu se z Rychnova vyváželo na 40 000 tuctů tabákových dóz ročně. Jen některé z nich ale byly náročnými výtvarnými díly místních malířů, kteří se postupně stále více zaměřovali na malbu závěsných obrazů, převážně s náboženskými náměty. Nejprve na malé plechové a dřevěné desky, později na plátno.

 

Ignaz Müller

Za zakladatele rychnovské olejomalby je považován Ignaz Müller. V Rychnově a okolí vznikaly vedle obrázků pro poutní místa též velké oltářní obrazy i křížové cesty. Jejich odběratelé se nacházeli v celé Evropě, mnoho maleb směřovalo do Ruska a na Balkán, ale také do Ameriky. V období největšího rozvoje místního malířství působilo v Rychnově kolem 200 malířů. Muzeum bylo vybudováno z prostředků obce Rychnov u Jablonce nad Nisou a díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Přístupnost

Muzeum stojí v přízemí budovy rychnovské radnice v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Parkovat lze v blízkosti muzea.

 

Provozní doba

  • Pondělí až čtvrtek 9:00 - 11:00, 13:30 – 15:30
  • Pátek 09:00 – 11:00

 

Kontaktní údaje
Městské muzeum v Rychnově u Jablonce nad Nisou, budova radnice
Husova 490, 468 02 Rychnov u Jablonce nad Nisou
Tel.: 488 880 927 nebo 725 397 393
E-mail: podatelna@rychnovjbc.cz
 

Tip v okolí

V nedalekých Maršovicích můžete navštívit historickou mačkárnu Korálek. Korálek obsahuje historickou expozici mačkaných a vinutých perlí a skleněných kytiček. Čeká na vás názorná ukázka výroby, vybavení sklářské dílny a sklářského náčiní.