Fotogalerie

/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-01-jpg/
/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-02-jpg/
/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-04-jpg/
/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-03-jpg/
/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-05-jpg/
/album/fotogalerie-raseliniste-jizery/raseliniste-jizery-06-jpg/

Poloha na mapě

Rašeliniště Jizery - Frýdlantsko, Jizerské hory

V rašeliništích Jizery můžete obdivovat mnoho druhů ohrožených rostlin, jalovec zakrslý a břízu pýřitou.

Rašeliniště Jizery

     

Zdroj: panoramio.com

Velká Jizerská louka

Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery najdete na Frýdlantsku, blízko hranic s Polskem. Rezervace o rozloze 202 ha vznikla v roce 1960 a leží v nadmořské výšce 850 m. Vznikla díky rašelinným plochám kolem Jizery. Rašeliniště Jizery naleznete v oblasti na východ od Bílého Potoka, podél toku Jizery a na Velké Jizerské louce.

 

Neprostupné močály

Vyskytují se tady vrchovištní rašeliniště s meandrujícím tokem řeky Jizery. Roste zde mnoho druhů ohrožených mokřadních rostlin, jalovec zakrslý a bříza pýřitá. Území NPR není přístupné pro veřejnost, protože tudy nevedou žádné turisticky značené trasy a jizerské močály jsou prakticky neprostupné. Návštěva polské strany je však možná a nabídne turistům dostatek poučení a podnětů. Na soutoku Jizery s Jizerkou a na vrcholu Smrku jsou turistické hraniční přechody pro pěší a lyžaře.

 

Tip v okolí

Pokud vás zajímají rostliny, nenechte si ujít botanickou zahradu v Liberci. Každý se tady může těšit na skvělou podívanou. Expozice jsou k vidění ve sklenících i exteriérech, nechybí odborné texty a zvukové informátory. Od začátku června do poloviny října jsou hlavní atrakcí obrovité leknínovité rostliny Viktorie. Z dalších květinových skvostů zde uvidíte například oleandry, orchideje, netřesky, palmy, zmijovce, to vše doplněné nápaditou zahradní architekturou.