Safírový potok - Kořenov, Jizerské hory

Navštivte jedno z nejvýznamnějších evropských nalezišť, kde ještě dnes můžete nalézt safíry různých barev.

Safírový potok

     

Zdroj: panoramio.com

Těžba drahých kamenů

Pravostranný přítok řeky Jizerky Safírový potok patří k nejvýznamnějším evropským nalezištím. Již v šestnáctém století se Zikmund Smiřický zabýval těžbou drahých kamenů ve zdejším kraji a byl zde vybudován důl na těžbu drahých kamenů. Nejvíce drahých kamenů se koncentruje při soutoku Safírového potoka a Jizerky. Zdejší safíry se vyskytují v různých nádherných barvách a lze je nalézt i ve velikostech 2 cm. K nejčastějším barvám patří průsvitné a temně modré, zelené, žluté a oranžovohnědé. Dokonce i v současnosti můžete nějaký safír nebo jiný drahokam v potoce najít, ale bohužel je zde přísný zákaz rýžování a při porušení zaplatíte vysokou pokutu. Safírový potok je vyhlášen národní přírodní rezervací.

 

Přístupnost

Autobusová zastávka je vzdálena asi 10 km. Vlaková stanice cca 9,5 km v Kořenově. Jinak musíte po značené Jizerské silnici nebo po naučné stezce Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizery. Parkování je v obci Kořenov.

 

Tip v okolí

Informační tabuli věnovanou Safírovému potoku najdete na naučné stezce Rašeliniště Jizerky a BukovecŠest kilometrů dlouhá stezka začíná u silnice z Horního Polubného a vede dál přírodní rezervací Bukovec okolo čedičového lomu a přes vrchol Bukovec. Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky je konečnou téhle stezky. Cestou uvidíte zvláštní přírodní útvary, chráněné druhy rostlin a rašeliniště. Po cestě v osadě Jizerka můžete zajít do informačního střediska ZO ČSOP, kde je muzeum seznamující návštěvníky s historií a současností regionu Jizerské hory.
 

Trasa Rašeliniště Jizerky

Zdroj: mapy.cz

Fotogalerie

/album/fotogalerie-safirovy-potok/a2393533-jpg/
/album/fotogalerie-safirovy-potok/a54902358-jpg/
/album/fotogalerie-safirovy-potok/a71642388-jpg/

Poloha na mapě

Vyhledávání

Kontakt

Region Jizerské hory Pondělí - pátek, neděle:
08:00 - 19:00
+420 491 005 805
+420 608 608 677

Sněhové zpravodajství

 

Špičák 80 cm
Příchovice 55 cm
Severák 70 cm

 

Všechny lyžařské areály

Certifikáty a ocenění