Fotogalerie

/album/fotogalerie58/a30870832-jpg/
/album/fotogalerie58/a31338452-jpg/
/album/fotogalerie58/a37575540-jpg/
/album/fotogalerie58/a61290478-jpg/
/album/fotogalerie58/a95026541-jpg/
/album/fotogalerie58/a100914161-jpg/

Poloha na mapě

Naučná stezka Rašeliniště Jizerky a Bukovec

Trasa vás provede velmi zajímavou přírodou v okolí osady Jizerky a seznámí vás s její historií. Nechte se okouzlit krásnými přírodními útvary.

 

Naučná stezka Jizerky a Bukovec

Zdroj: panoramio.com

Chráněné druhy rostlin

Šest kilometrů dlouhá stezka začíná u silnice z Horního Polubného a vede dál přírodní rezervací Bukovec okolo čedičového lomu a přes vrchol Bukovec. Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky je konečnou téhle stezky. Cestou uvidíte zvláštní přírodní útvary, chráněné druhy rostlin a rašeliniště. Po cestě v osadě Jizerka můžete zajít do informačního střediska ZO ČSOP, kde je muzeum seznamující návštěvníky s historií a současností regionu Jizerské hory.

 

Zastavení

Na trase vás čeká celkem 12 panelů.
 
Parkoviště pod Bukovcem - Pralouka - Lom na úpatí Bukovce - Vyhlídka nad lomem - Vrchol Bukovce - Bučiny - Upolínová louka - Pyramida - Muzeum Jizerských hor - Safírový potok - Zastavení u mostu přes Jizerku - Rašeliniště Jizerky
 

Popis a délka trasy

Stezku můžete absolvovat jenom pěšky a pokud vám vyhovuje středně náročná trasa dlouhá 6 km.

 

Trasa Rašeliniště Jizerky

Zdroj: mapy.cz

 

Doporučujeme

Část cesty bude lemovat Safírový potok. Ten patří k nejvýznamnějším evropským nalezištím. Již v šestnáctém století se Zikmund Smiřický zabýval těžbou drahých kamenů ve zdejším kraji a byl zde vybudován důl na těžbu drahých kamenů.